Praní s poloprázdným bubnem, běžnými pracími prostředky a vyšší teplotou není ekologické, šetrné k přírodě ani k pokožce. Navíc vás stojí více peněz a ničí oblečení. Přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak na praní ušetříte, ochráníte přírodu i své zdraví před toxiny a prodloužíte životnost nejen svému sportovnímu oblečení.
Do praček házíme denně chemikálie, které nejsou biologicky odbouratelné. Ropné deriváty, optické rozjasňovače, umělé parfémy a změkčovače. Tyhle látky čističky vod nerozloží a neodbourávají biologickou cestou na částice, které se běžně vyskytují v přírodě. Proto se zde částečně kumulují a negativně ovlivňují vodní organismy, rostliny a živočichy včetně nás samotných.
Těchto látek dokonale nezbavíme ani vyprané prádlo. Máchání na tyhle toxiny totiž nestačí. Takže je z oblečení přijímáme 24 hodin denně kůží. A nikdo z expertů a vědců zatím neprozkoumal, jaké následky má dlouhodobé hromadění toxinů z pracích prostředků na naše těla. Co víme už dnes, je, že nesvědčí alergikům a astmatikům a jejich problémy prohlubují.
Proto je ekologické praní nejen šetrnější, ale i zdravější variantou pro celou planetu. Pokud perete běžně znečištěné prádlo do 40 °C, šetříte energii i za ohřev vody.
S ekologickým praním ušetříte i peníze, které byste vyhodili za pytle plné komerčního prášku. Vyrobíte si ho jednoduše doma z kostky mýdla a sody na praní. A kůže a zdraví vašich nejbližších zůstanou nedotčené.
Na domácí eko prášek si připravte :
Nejprve nastrouhejte najemno prací mýdlo. V nádobě ho smíchejte s prací sodou a máte hotovo. Na každý cyklus použijte 2 lžíce prostředku, tedy 30 gramů.
Na domácí eko prací gel si připravte:
Mýdlo nastrouhejte a opatrně rozmíchejte v litru vařící vody až do úplného rozpuštění. Přisypejte sodu a vše důkladně promíchejte. Až bude ze směsi jednolitá hmota, přilévejte za stálého míchání zbytek vody. Nejlépe vařící. Roztok nechte pomalu vychladnout a pokud chcete mít gel voňavý, přidejte do studené směsi esenciální olej. Oblíbený je třeba levandulový, červený pomeranč, citron nebo máta. Gel nalijte do připravených nádob a nechte alespoň den odstát. Na jedno praní pak používejte 250 mililitrů směsi.
Abyste měli prádlo perfektně bílé, přidejte do domácího prášku 500 gramů přírodního bělidla (perkarbonátu sodného), které je biologicky rozložitelné, a 2 lžíce aktivátoru (TAED), díky kterému se dostaví efekt bělení i při praní pod 60 °C. Pokud budete vyvářet, obejdete se bez něj.
Silněji znečištěné prádlo od kakaa, trávy nebo třeba od krve nejprve odmočte. Stačí vám kýbl s teplou vodou a pár hoblin olivového (vegan) nebo žlučového mýdla.
Místo aviváže doporučujeme použít bílý ocet. Je levný, díky klasickému máchání nezanechává typický octový odér a čistí vám pračku při každém praní. Což se hodí v oblastech, kde je velmi tvrdá voda. Navíc zanechá prádlo přirozeně měkké a voňavé po pracím prostředku.
Pokud místo peněz raději šetříte čas, porozhlédněte se po ekologických pracích prostředcích v obchodech. Jsou vyrobeny z mýdla a přírodních surovin a firmy u nich garantují 100% biodegradabilitu. Neobsahují tedy ani syntetické vůně, umělá barviva či konzervanty.
Abyste docílili maximální udržitelnosti a šetřili i materiály, sepsali jsme 12 základních doporučení. Držte se jich při každém praní a poznáte to přinejmenším na vaší peněžence. Neprodraží se vám energie a pro nové oblečení zajdete jen párkrát do roka.
Přečtěte si také, jak bezpečně vyperete péřovou bundu. >>
Lístečky na oblečení hned nestříhejte. Informace na nich se hodí pro nastavení ideální teploty praní a identifikaci materiálů, které k sobě bezpečně napárujete. Jiné teploty a prací cykly jsou vhodné pro přírodní materiály a jiné pro umělé.
Jemné prádlo (například podprsenky) perte v rukou. Když na ruční praní není čas, dejte prádlo na nejjemnější režim do pračky. Neměl by přesáhnout 30 °C a 800 otáček při ždímání. Sušičce se vyhýbejte, ničí totiž pružnost prádla.
Podobně se starejte o svá pyžama, noční košile i župany. Jen dodržujte doporučení výrobců na štítcích a nezapomeňte prádlo vytřídit podle barvy. Župany z mikrovlákna neperte na více než 30 °C, ani je nesušte, poškodili byste tím vlákna látky.
Praní funkčního oblečení z přírodních materiálů nepřehánějte. Po sportu je nechte vyvětrat na čerstvém vzduchu a zápach během pár hodin zmizí. Jednou za čas pak merino přemáchněte. Že termoprádlo patří do pračky poznáte díky jeho zápachu i po vyvětrání. Na oblečení z merino vlny nepoužívejte aviváž a volte vždy prací gel na merino prádlo. A perte ho na méně stupňů podle cedulky, jinak by se vám vlna srazila. Oblečení pak nechte usušit volně na vzduchu.
Co je to merino a proč se vyplatí nosit, hledejte v samostatném článku na blogu. >>
Umělé materiály vyžadují častější praní. Po vydatné fyzické námaze je nechte uschnout, dejte je vyvětrat na čerstvý vzduch a poté se rozhodněte, jestli je nutné je prát. Ve většině případů s nimi ale skutečně můžete jít rovnou do pračky. Nezapomeňte, že byste ji měli dostatečně naplnit a použít jen vhodné prací prostředky.
Sportovní oblečení nikdy:
Nechte jej obyčejně pověšené na sušáku nebo kulatém ramínku. Díky tomu se vám nevytahá ani nepomačká.
Pokud se bojíte vyprat spací pytel, už nemusíte. V samostatném článku vám poradíme, jak na to. >>
Na našem blogu se ještě dozvíte:
Gore-Tex, nebo kůže? Velký rozbor materiálů
Termosky a vše, co o nich ještě nevíte
Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY