V jednom z našich posledních článků jsme si představili, jaké materiály se nejčastěji využívají pro turistickou i volnočasovou obuv a jaké jsou jejich vlastnosti. Dnes si řekneme, jak se o takovou trekovou obuv průběžně starat, aby jejich skvělé vlastnosti vydržely pokud možno dlouhá léta.
Představte si následující situaci. Po několika dnech, ne-li týdnech, přijíždíte naprosto vyčerpaní domů z náročného treku. Boty vám odpadnou od nohou sotva překročíte práh, krosnou mrsknete do kouta a vaše unavené tělo necháte padnout na gauč…
To poslední, co teď chcete dělat, je pustit se do mytí čerstvě zablácených bot. Jenomže okamžitá péče je právě to, co vaše boty nejvíce ocení. A to i když víte, že boty opět brzy ušpiníte. Nahromaděné bláto a nečistoty totiž nejenže negativně ovlivňují voděodolnost, ale současně také snižují prodyšnost materiálu a vytváří tak prostor pro bujení nežádoucího života uvnitř.
Důkladné vyčištění bot je také nutným předpokladem pro správnou impregnaci. Snadno se totiž může stát, že místo materiálu bot budete impregnovat tak leda usazené bláto na jejich povrchu.
Zbytečně čištění obuvi neodkládejte. Čím dříve se zasychajícího bláta zbavíte, tím lépe. Hlavně ale nepodlehněte pokušení strčit boty do pračky. Praní bot v pračce není ani trochu dobrý nápad. Mechanické opotřebení, dlouhé máchání v teplé vodě, ale ani prací prostředky nedělají materiálům a lepidlům příliš dobře.
V první řadě z bot odstraňte tkaničky. Mnohem snáze se tak dostanete i do nejhůře přístupných míst a bota zároveň rychleji vyschne. Poté za pomocí mokrého hadříku, jemného kartáčku, či navlhčené houbičky jemně odstraňte nečistoty.
Je dobré se vyhnout přímé tekoucí vodě a obuv příliš nemáchat. Stejně tak volte spíše vlažnější vodu, do které můžete pro lepší účinek přidat trochu mýdla. Obuv s membránou pak čistěte speciálními mycími prostředky, které jsou k tomu určené.
Nezapomeňte také vložky do bot vyprat v pračce (pokud jsou k tomu určené), nebo vyčistit jiným způsobem.
Správně vysušení boty nikdy nepodceňujte, ani se ho nesnažte příliš urychlit. Při vysoušení nevystavujte obuv přímému tepelnému záření, jako jsou radiátory, sušička, oheň, ostré slunce, ani jiný zdroj tepla. Radikální změna teploty může poškodit lepidlo a příliš rychlé vysušení pak negativně ovlivňuje vlastnosti materiálů. Naopak vložky do bot můžete s klidem na slunečním svitu nechat, jelikož UV složka světla skvěle slouží k likvidaci bakterií.
Obuv nechejte nejlépe v dobře větrané místnosti o pokojové (nebo mírně vyšší) teplotě. Staré dobré noviny vám pomohou vysušit boty zevnitř, což výrazně celý proces urychlí. Rovněž také elektrické vysoušeče bot doceníte ve chvílích, kdy si nemůžete dovolit čekat celý den.
Pro obnovení vodoodpudivých vlastností je třeba obuv pravidelně impregnovat. Před použitím jakéhokoliv druhu impregnace je nutné mít obuv důkladně vysušenou! Při aplikaci impregnace věnujte zvýšenou pozornost švům a dalším spojům.
Po aplikaci nechte boty opět alespoň jeden den odpočinout, ať se impregnace dostatečně absorbuje. Ani zde k vysušení nepoužívejte externí zdroje tepla.
Na jednotlivé typy impregnací se podíváme podrobně v další kapitole tohoto článku.
Boty uskladněte na dobře větraném a suchém místě mimo přímé světlo. V žádném případě je neskladujte například v plastových pytlích! Pokud plánujete boty nechat uschované po delší dobu, suché noviny uvnitř obuvi pomohou udržet správný tvar. Odvlhčovače či čajové sáčky pak udrží boty bez zápachu.
Aby si obuv udržela co nejdéle požadované vlastnosti, je třeba o ni pravidelně pečovat. Procedura impregnování nebo voskování závisí na frekvenci užívání, avšak nejméně jednou za půl roku se jí nevyhnete. Vše závisí také na materiálu, ze kterého je bota vyrobena.
Navzdory všeobecnému rozmachu syntetických materiálů je mezi turistickou obuví nejčastěji zastoupena kůže. Je odolná a poddajná, ale její paropropustné a voděodolné vlastnosti velmi závisí na průběžné péči.
Ani u ní to není tak jednoduché. Například semiš je důležité impregnovat ještě častěji než nubukovou kůži. To proto, že materiál dokáže zachytit více nečistot než hladká kůže. Pokud naopak nubukovou kůži voskujete, budete to dělat častěji než u hladké kůže. Hrubá kůže totiž mnohem rychleji vysychá.
Na obuv s membránou je navíc nutné používat velmi speciální impregnace, které berou zřetel na Gore-tex membrány.
Postarejte se i o nové boty!
Vaše nová obuv bude pravděpodobně do jisté míry ošetřena již z výroby. Pokud však není v návodu uvedeno jinak, je dobré situaci nepodceňovat a i tuto obuv dostatečně ošetřit.
Protože se údržba kožených bot liší například od obuvi s membránou, je třeba rozumět tomu, z čeho je vaše obuv složená a podle toho vybrat správnou impregnaci.
Impregnace na bázi včelího vosku po zaschnutí vytvoří na povrchu boty film, který zajistí vodoodpudivost. Přírodní složky ve vosku prodlužují životnost boty tím, že useň promastí, aniž by ji nadměrně změkčily. Impregnace Sno-Seal® navíc prokazatelně zlepšuje vlastnosti obuvi s membránovou podšívkou.
Nanesením vrstvy vosku alespoň jedenkrát za 30 dní používání zabráníte znečištění a tvorbě slaných skvrn. Povrchová úprava si navíc zachovává svoji ohebnost a přilnavost i pod bodem mrazu.
Voděodpudivé impregnace ve spreji na bázi silikonových polymerů zajišťují voděodpudivost u textilií i usní. V naší nabídce naleznete impregnační spreje, které nenarušují prodyšnost membrán a proto je můžete použít na materiály jako Gore-TEX®, Sympatex® aj.
Impregnace Silicone water guard je navíc doplněna účinným UV filtrem, který je odolný vůči odbarvování v důsledku vystavení UV záření. Své využití si tak najde na plachtách, celtách, ale i slunečnících či nábytku.
Většinou je prevence mnohem snazší než řešení případného následného problému. Proto nad většinou nepříjemností můžete často vyzrát poctivou přípravou. Tady je pár drobných tipů.
Vybavte se impregnací, kterou můžete vzít sebou a v případě potřeby ji použít přímo na cestě. Existují například impregnace, které lze použít i na mokrou obuv.
Vždy také pamatujte, že se vyplatí mít na každý turistický den čistý pár ponožek. Předejdete tak zbytečnému množení bakterií uvnitř boty. Neuškodí také náhradní stélky na delší pochody.
Jednou z nejvíce namáhaných částí bot je paradoxně ta, která nejde vidět. Stélka v botě dostává pravidelně zabrat a s každým dalším krokem se více a více sešlapává. Stejně tak se díky vnitřnímu klimatu snadno stává domovem pro bakterie a plísně, které v tom lepším případě nepříjemně zapáchají. Deodorační sprej používejte pravidelně u veškerých typů obuvi. Předejdete tak mnoha nepříjemnostem.
Sušení za použití přímého zdroje tepla – kůže se tím může trhat a Gore-tex ztrácí prodyšnost.
Dlouhodobé skladování bez dostatečného vyčištění – důvody výše.
Uskladnění v plastovém sáčku – podporuje množení bakterií a plísní.
Přílišnou péčí můžeme negativně ovlivnit vlastnosti materiálu.
Nepoužívejte přípravky a procedury, u kterých si nejste jisti, že je lze bezpečně použít na vaši konkrétní obuv. Čtěte příbalové letáky!
Zdroj fotografií: Depositphotos, Husky