Vyberte pohodlné a pevné trekové hole vhodné k lyžím i na túry
Turistické hole vás podrží při túře v horách, pomohou zdolat kopce s těžším batohem nebo podpoří stabilitu prarodičů při
Batoh patří na každou výpravu do přírody, hodí se na vybavení pro lezení i na běžné chození po městě. Každý z nich je vyrobený ze specifického materiálu, má různý zádový systém nebo jinak vymodelované ramenní popruhy. Pronikněte do technologií a materiálů batohů, abyste si zasvěceně vybrali nejspolehlivější kousek.
Víceúčelový nebo velmi specializovaný batoh. Ať vybíráte jakýkoliv, nejprve promyslete:
Jednotlivé batohy se totiž liší velikostí, použitým materiálem a speciálními technologiemi, které vám na zádech doslova odlehčí zátěž. Taky se odlišují množstvím kapes, poutek, přihrádek nebo integrovanou pláštěnkou. Pojďme si nejprve ujasnit základní pojmy.
Pojmů, které jsou v popiscích batohů, může být na jednoho člověka až moc. Abyste se v nich zorientovali, dali jsme je dohromady i s vysvětlivkami.
Malý batoh, slangově „daypack“, má objem do 30 litrů. Denně ho využijete cestou do práce, na výlety a nenáročné cyklistické vyjížďky. Standardem je u něj obloukový vstup do jedné až tří komor. Sportovnější verze jsou spíše úzké komínky s víkem. U propracovaných kusů najdete vnitřní polstrovanou kapsu na notebook, do které při výletech dáte i vak na vodu. Dále mají spoustu kapes, poutek, polstrovaný zádový systém nebo záda se síťkou.
V kategorii menších batohů najdete:
Střední batoh pořídíte s objemem mezi 30 a 50 litry. Nejčastěji se vyrábí jako jednokomorový nebo dvoukomorový komín. Poslouží vám na náročné výšlapy do hor a sportovní aktivity, které vyžadují prostor na vybavení. Snadno se do něj sbalíte na víkend na chatu a když bude mít vhodné úchyty, poutka, kapsy nebo třeba alternativní vstup do hlavní komory, využijete ho i jako:
Velké expediční batohy mají objem mezi 50 a 90 litry. Propracovanější typy se kvůli tvaru postavy dělí na dámské a pánské a u většiny z nich najdete nastavitelný zádový systém. Díky němu zatížíte rovnoměrně ramena i bedra a vyrovnáte těžiště batohu. Kvalitní expediční batoh má přístup do hlavní komory shora, zepředu a někdy i zboku.
Jak vyberete batoh na konkrétní aktivity, jsme sepsali do 2. dílu seriálu. >>
Kvalitní batoh nemusí být nutně nepromokavý. Tuhle funkci má jen zlomek vybraných kousků na trhu. Důležitější je pevnost materiálu, aby se batoh nerozsypal po prvním roce výprav, a pohodlí při nošení. Z těch vnějších doporučujeme materiály:
jinak také Nylon 6.6 nebo Nilit. Jde o značkový materiál firmy Invista, který je vysoce odolný proti oděru a pevný v tahu i střihu. Je z polyamidu, jehož tenká povrchová vlákna jsou ošetřená horkým vzduchem. Proto vytvářejí pevnou texturu, která je dokonce odolná proti vodě.
je ze syntetiky. Materiál odolává světlu, špatným povětrnostním podmínkám, je stálobarevný a rychle schne. Když už se vám protrhne, úprava Ripstop zajistí, aby se vám materiál dál nepáral.
je lehký, prodyšný a odolný proti roztržení. Díky úpravě Ripstop vám z malého šrámu nevznikne větší díra. Materiál odolá i zátěži UV záření ve vysokých nadmořských výškách.
je pevný a tuhý syntetický materiál, který je zároveň jemný. Najdete ho u turistických batohů s vysokou odolností, které snesou i přeháňky. Navíc je možné jej recyklovat pro výrobu nového Nylonu 6.
Přečtete si také, jak náš tester Petr Pavliš hodnotí turistický batoh Sloper 45 l. >>
Prakticky řešený batoh znamená dostatek kapes a snadný přístup k věcem uvnitř z více míst. Pokud tedy máte vařič uprostřed batohu, sáhnete po něm díky přístupu z boku a uvaříte čaj, ještě než vybalíte stan a spacák.
Dostatek kapes odhadnete tak, že si vyskládáte na stůl vše, co nejčastěji při výpravě vytahujete z batohu. Mělo by se vám to vejít do postranních kapes, přední kapsy, malé komory ve víku a bederních kapsiček. Třeba doklady, mobil, sluneční brýle, láhev na vodu, flapjack, powerbanka nebo klíče.
Abyste rychle sbalili batoh při odjezdu z hor, poslouží vám rozšíření pomocí horního tunelu. Hodí se i na suvenýry nebo lehčí jídlo, které nesníte. Rozšiřitelnost zároveň nezaclání, když prostor navíc zrovna nepotřebujete.
Kvalitní batoh vydrží menší přeháňku. Abyste ho včetně nákladu ochránili před pořádnou průtrží, při nákupu se ptejte na pláštěnku. Výrobci jako HUSKY dávají pláštěnku na poutko do kapsy, kterou najdete na dně batohu. Kdykoliv ji proto najdete a snadno nasadíte. Některé batohy ji mají zvlášť v doporučené výbavě od 300 do 400 korun za kus.
Pohodlnou a rychlou manipulaci s batohem zajistí i značkové přezky značky YKK, které jen tak nevychodíte, a dvoucestné zipy. Pro lepší odolnost vybírejte zipy se zátěrem nebo zatavené.
Jakmile hodíte zatížený batoh na záda a nastavíte ramenní i bederní popruhy, projděte se s pár poskoky. Po 5 až 10 minutách víte, na čem jste. Měli byste cítit, jestli vás někde batoh netlačí a neškrábe. Také vyzkoušejte, jestli dosáhnete na boční kapsy. Nejdůležitější pro komfort jsou přitom ramenní a bederní popruhy a zádový systém.
Ramenní popruhy vybírejte podle tvarování, které vyhovuje vaší postavě, a polstrování. Nesmí být moc měkké (molitany), protože s větší zátěží v batohu se snadno zmáčkne a popruhy pak tlačí. Molitany navíc špatně schnou, a tak při zapocení nebo dešti dlouho studí. Popruhy by proto měly být z hustšího pěnového materiálu, který se jen tak nestlačí.
U bederních popruhů platí, že čím větší batoh, tím mohutnější a pevnější systém bederní opory. Zatížený batoh si nasaďte na záda a utáhněte bederní popruh na bocích. A pamatujte, že většinu váhy batohu by měly nést bedra. Pokud vás po hodině chůze bolí z batohu ramena, máte špatně nastaveno.
Sbalte si batoh správně, ulevíte zádům. >>
U většiny batohů najdete v zádovém systému výlisek z EVA materiálu. Jde o pěnu z polymerů, která je velice pružná a měkká, ale nestlačíte ji jako molitan. Je také příjemná na dotek. Výhodou EVA materiálu je její paměť, proto se:
EVA výlisek najdete v několika druzích zádových systémů, stačí se na ně zeptat v prodejně a rovnou je vyzkoušet. Některé z nich jsou výškově nastavitelné, takže batoh nastavíte přesně na svou postavu. Ukážeme vám jejich jednotlivé benefity.
Tenhle anatomicky tvarovaný zádový systém má možnost výškové regulace. Díky tomu padne každé postavě. Záda batohu pokrývá 3D síťovina, která je pohodlná a zároveň větrá. Za zádovým systémem najdete zevnitř batohu duralové výztuhy. Zajišťují pevnost celého systému a rozkládají rovnoměrně váhu mezi ramenní a bederní popruhy.
Kombinace EVA výlisku a 3D síťoviny v tomto zádovém systému výtváří pocit obepnutí zad a pohodlí, ale přitom skvěle větrá. Na komfortu zad přidá i nastavitelná výška systému. Anatomické tvarování a pevná konstrukce podpoří záda a správně rozloží váhu. EVA navíc neabsorbuje vlhkost, je pružná a vhodná i pro alergiky.
Jde o zádový systém z EVA výlisku, který díky propracovanému tvaru obepíná záda a zároveň kolem nich nechává proudit vzduch. Aby byl batoh na zádech co nejstabilnější, jistí výlisek polyethylenová výztuha ve tvaru Y. EVA materiál je příjemný, nesaje pot, a proto na zádech nestudí.
Tento systém je tvořený síťovou oporou zad a duralovými výztuhami, které drží tělo batohu dál od zad. Ve volnému prostoru mezi zády a batohem proudí dostatek vzduchu, abyste se tolik nezapotili. Síťovina je zároveň velmi pohodlná a přizpůsobí se každému tvaru zad.
Zádový systém NBS tvoří pevná výztuž celého zadního panelu a výplň z 3D síťoviny. Systém pohodlně přiléhá k zádům, zajišťuje dobré odvětrávání i stabilitu batohu při pohybu.
Aby zádový systém přiléhal i při náročném pohybu, nezapomeňte si stáhnout ramenní i bederní popruhy a zapněte si hrudní popruh. U velkých batohů přitáhněte i balanční dotahy směrem k ramenům.
Pro výběr batohu na konkrétní aktivitu skočte do 2. dílu seriálu. >>
Na našem blogu se ještě dozvíte:
Turistické hole vás podrží při túře v horách, pomohou zdolat kopce s těžším batohem nebo podpoří stabilitu prarodičů při
Co by to bylo za lyžovačku bez horkého svařáku, nebo celodenní výlet bez usrknutí kávy. Abyste za každým občerstvením nemuseli do
Treking a další způsoby pochozí turistiky jsou krásná, svobodná a jednoduchá aktivita, která vytrénuje tělo a vyčistí mysl. Tedy
Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY