Vysokohorskou turistiku v zimě si užijete stejně jako tu v létě. I když jste začátečníci. Stačí, když si důkladně naplánujete cestu, sbalíte a oblečete vše potřebné a nezapomenete dodržovat základní pravidla, která ochrání vaše zdraví i přírodu okolo. Jak se na zimním výšlapu chovat, jsme sepsali do nového článku.
Projděte si základní pravidla pro začátečníky a budete mít jistotu, že výšlap v zimě zvládnete u nás i v zahraničí.
Příprava na řešení zapeklitých situací vaší výpravy začíná už doma. Připravte si proto všechny dostupné informace. Dívejte se na celkový výškový profil, délku trasy a možnosti, kde se dá zastavit a odpočinout si. Pokud se zimní turistikou začínáte, naplánujte si poloviční trasu, kterou byste zvládli v létě.
Pomůžou vám:
Abyste nic nepodcenili, naplánujte trasu tak, aby ji zvládl i nejslabší článek výpravy. Zejména, pokud s vámi vyráží děti nebo psi. Potřebují pauzu alespoň každou hodinu a dostatek energie i tekutin.
Přečtěte si také, co vám přinese každodenní chůze a proč na ni nezapomínat. >>
Když vyrážíte do zahraničí, myslete na to, že na jižních svazích se spolehlivě drží sníh ve výškách od 2 500 metrů a na severních už od 2 000 metrů, i když v nižších polohách není ani lehký poprašek. S každými sto nastoupanými metry pak klesá teplota přibližně o 0,6–1 °C. To ale neplatí, když se počasí náhle zvrtne. Pohlídejte si proto:
Pro zjištění těchto informací doporučujeme mobilní aplikaci SnowSafe, která vám dokonce změří sklon kopce a funguje na většině území Alp, Vysokých Tater, Jeseníků nebo Krkonoš. Navíc vám umožní nahlédnout do stažených informací offline. Takže na kopci nemusíte lovit signál.
Aktuální data najdete také na oficiálních stránkách každých hor i velehor. Když se na plánování takové trasy necítíte a nemáte žádné zkušenosti s počasím na horách, nechejte si poradit zkušeným horským vůdcem.
Horská turistika je vytrvalostní sport, jehož náročnost se v zimě ještě násobí. Při dobré fyzické kondici se sem tam zadýcháte, ale většinu času se soustředíte na kluzkost terénu a okolní přírodu. Jestli se ale normálně moc nehýbete, nastavte si realistické tempo a raději vymyslete i druhý (kratší) okruh, který vás zachrání, když neodhadnete své schopnosti a limity.
Mějte s sebou vždy lékárničku. Vystačíte si s vybavením, které míváte i v autě. Samozřejmostí je i znalost první pomoci. Jestli jste žádný kurz neabsolvovali, nainstalujte si před výpravou aplikaci Českého červeného kříže První pomoc. A projděte si v ní videa, interaktivní kvízy i návody, jak postupovat v krizových situacích krok za krokem.
Do hor patří jen sportovní a turistické vybavení. Na sebe si vezměte několik vrstev oblečení, které je prodyšné a hřejivé. Abyste se při námaze úplně nepromočili, doporučujeme termoprádlo z merina, savou vrstvu (třeba bavlněné tričko), funkční mikinu a zimní bundu se zátěrem alespoň 5 000 mm. Na merino podvlíkačky vezměte zateplené outdoor kalhoty. Do batohu přibalte náhradní termoprádlo i savé tričko a když si nejste jistí počasím i mikinu. Nutností jsou i náhradní ponožky.
Do turistického batohu s pevnými zády pak také sbalte:
Když vyrážíte na freeride, nezapomeňte s sebou i lavinový vyhledávač, lopatu, sondu a batoh s airbagem.
Jistý krok a suché nohy zaručí v zimě kotníkové trekové boty. Vybírejte lehké modely s protiskluzovou podrážkou. Na zimu je připravte vrstvou impregnace a pro všechny případy sbalte už zmíněné nesmeky.
Jak vyberete nejen robustní trekové boty na výšlapy, najdete v našem článku na blogu. >>
Na túry vyrážejte nejméně ve třech. Kdyby se jeden z vás nedejbože zranil, druhý s ním zůstane a třetí vyrazí pro pomoc. Nejvhodnější jsou malé skupiny o 3 až 8 lidech. V tomto počtu snadno sladíte tempo a zvládnete si navzájem pomáhat. Pamatujte ale na to, že by skupina měla zůstat vždy pohromadě. Proto přizpůsobte tempo nejslabšímu členovi výpravy.
V Česku máme něco přes 44 tisíc turistických pěších tras. Je to nejhustší síť na světě. Proto není třeba (a zvláště v zimě) z cest uhýbat nebo si plánovat výšlap mimo ně. V závějích se nevyplatí hledat ani zkratky. Zbytečně při tom riskujete, že se ztratíte, nebo spadnete ze skály.
Když náhodou ze značené stezky sejdete, nevymýšlejte novou trasu ani podle GPS lokátoru a raději se otočte a vraťte.
Koukat na každý krok a být stále ve střehu. To se vyplatí na túře na horách a zvláště v zimě. Proto raději vyrazte hned zrána a nasaďte střídmé tempo. Kdybyste ho přepálili, hrozí, že se unavíte a kvůli horší koncentraci se klidně i zraníte.
Přečtěte si také, jak zvládnete i vícedenní trek na horách díky útulnám. >>
Náročné túry v zimě si žádají pravidelné přestávky k odpočinku, kdy něco zakousnete a napijete se. Navíc vám umožní zpomalit a zaměřit se na přírodu nebo ostatní členy výpravy. Na oběd doporučujeme přibalit teplé jídlo do termosky, na menších pravidelných zastávkách zaženete hlad energetickými tyčinkami, ořechy, sušeným ovocem nebo sušenkami. Žízeň utište nejlépe izotonickými nápoji. Doplníte s nimi i vypocené minerály.
Aby vás uhranula příroda i napřesrok, starejte se o ni na každém výšlapu. Nenechávejte v horách žádné odpadky, nehlučte a choďte jen po vyznačených trasách. Když potkáte volně žijící nebo pasoucí se zvířata, obejděte je klidným krokem velkým obloukem.
Respektujte také výstražné tabule
a nevstupujte tam, kde je to zakázané. Ohrozíte tak třeba výskyt vzácné rostliny a navíc vám hrozí úraz. Tabule nepoškozujte ani nepřemisťujte. Závisí na nich další životy lidí, kteří jdou za vámi.
Respektujte sílu hor a vaše tělo. Když vám dá signál ve třetině túry, že už máte dost, raději se otočte a vraťte.
Na našem blogu se ještě dozvíte:
Jak vybrat outdoorovou bundu na každé dobrodružství
Co vše ještě nevíte o termoskách
Jaká základní pravidla dodržovat při jízdě mimo sjezdovky
Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY