POKYNY K OŠETŘENÍ OBUVI:
Před prvním použitím ošetřit obuv s membránou vhodným impregnačním prostředkem! Po použití zbavit obuv nečistot jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem a nechat zvolna usušit při pokojové teplotě. Při sušení nevystavovat obuv vlivům přímého slunečního záření ani intenzivních zdrojů tepla. Obuv z hladké usně ošetřovat krémem bez tuku a velurovou useň a obuv s membránou ošetřovat vhodným impregnačním prostředkem. V závislosti na četnosti používání je nezbytné veškeré kroky pravidelně opakovat. Péče o obuv je velmi důležitá pro udržení pružnosti a vlhku odolnosti usně. Při dodržení všech zásad ošetřování budou životnost, ale i užitnost vlastních použitých materiálů velmi výrazně zvýšeny.
VÝBĚR OBUVI:
Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídaly Vašim potřebám – délka vnitřního prostoru obuvi – velikost má být delší než délka chodidla, prsty by se neměly v žádném případě dotýkat vnitřní strany špičky obuvi (tzv. nadměrek). Po návratu domů si obuv ještě jednou v klidu vyzkoušejte. Je třeba si uvědomit, že ne každá bota „padne“ na každou nohu. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost, šíře nebo tvar obuvi nemohou být důvodem k pozdější reklamaci. Nezapomeňte vzít v úvahu účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřováni obuvi. Pouze obuv dobře zvolená z hlediska funkčního, sortimentního a velikostního je předpokladem naplnění užitné hodnoty a účelu obuvi. Po celou dobu užívání věnujte maximální pozornost všem základním pravidlům používáni obuvi. Zvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivé ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např.: vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi atd. Další nutnou podmínkou pro zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti je pravidelná údržba. K ošetření obuvi používejte pouze prostředky k tomu určené. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.
ÚČELOVOST OBUVI:
Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi. Berte tedy, při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat.
Vycházková obuv – je obuv k nošení v exteriéru a interiéru. Vyznačuje se klasickou konstrukcí, bez výraznějších módních prvků. Obvykle jsou u ní životnost a pohodlnost důležitější než módnost. Je charakteristická velkou pestrostí střihů. Pro uzavřené střihy vycházkové obuvi je nejnižší možná teplota použitelnosti -5°C.
Zimní obuv – je obuv určená k nošeni v exteriérech v zimním období. Vyznačuje se vyšší úrovní tepelné izolačních vlastnosti, často teplou vlasovou podšívkou a mohutnější podešve zpravidla s protiskluzným dezénem.
Zimní flexiblová obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji ve vlhkém ani mokrém prostředí).
Rekreační obuv – je obuv k nošeni ve volném čase při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobena k použití v exteriéru, i v mírném, upraveném přírodním terénu. Tato obuv není určená k provozování sportovních aktivit.
Sportovní obuv je obuv pro provozování různých sportovních aktivit. Svou konstrukcí odpovídá požadavkům příslušného druhu sportu, proto je nutné ji pouze k tomuto sportu používat.
KONSTRUKCE OBUVI:
Obuv lepená – nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi; ebeny. Opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzí může dojit k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnuti).
Obuv flexiblová – obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná(flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná skutečností, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodkové součásti, bez nutnosti použít napínací stélky. Nevýhodou této obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je dána právě přišitím svršku ke spodku, při kterém je vrchový materiál perforován šitím. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi. Pravidelnou údržbou lze zvýšit odolnost této obuvi vůči vlhkosti. Obuv důkladně impregnujte a (nebo) krémujte. Zvláště pečlivě ošetřete prošívaný okraj obuvi včetně řezu materiálů – tuto část obuvi důkladně impregnujte a v případě hladkých usní i prokrémujte. Obuv s přímo tvářeným spodkem – spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem a dodržením dané technologie.
POUŽITÝ MATERIÁL, JEHO ÚDRŽBA A OŠETŘOVÁNÍ:
V současné době se používá velké množství materiálů, od mnoha druhů usní, až po materiály syntetické a textil. Základní znalosti o použitých materiálech, spolu se správným ošetřováním a pečlivou údržbou, prodlužují životnost Vaší obuvi.
Useň – nejčastěji používaný, přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se do jisté míry přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Useň je charakteristická svou proměnlivou lícovou kresbou, která potvrzuje její přírodní charakter a odlišuje ji tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň není neomezeně odolná působení vlhkosti, a to ani z vnější (klimatické vlivy) ani z vnitřní strany (pot). O usňovou obuv je proto třeba neustále pečovat.
Hladká useň – je useň s jemné strukturovaným povrchem s malými páry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem a vytřete dosucha. Použijte impregnaci a vhodný krém požadovaného odstínu, vyleštěte. Pro občasnou údržbu (např. v práci, během cestování) lze použít i samolešticí houbičky – ty však dodávají usni pouze lesk a nelze jimi nahradit pravidelné ošetřování vhodným krémem.
Povrstvená useň – useň, která má na povrchu nanesenou či připojenou vrstvu fólie nebo plastu. Má podobné vlastnosti jako laková useň. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha nebo používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.
Nubuk, velur (semiš.) - je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte.
Textil – používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv ošetřujte zasucha kartáčováním a vhodnými prostředky na textil, které jej čistí, impregnují, oživí barvy a částečně zamezí ušpinění. Textilní obuv nepoužívejte ve vlhkém prostředí – není odolná vůči působení vnější vlhkosti.
Syntetické materiály – plasty, koženky, poromery – tyto materiály vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní. např. mají omezenou prodyšnost, způsobují tedy vyšší potivost noh. Tato obuv je velmi nenáročná na údržbu. Plastové součásti obuvi (svršek i spodek), které jsou barveny po povrchu, jsou velmi náchylné k mechanickému poškození způsobenému např. zakopnutím. Při tomto poškození dochází k sedření barvy na povrchu a k prosvítání původní barvy materiálu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha.
Pryž – obuv omývejte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a vytřete do sucha.
Voděodolná membrána – speciální membrány tohoto druhu Zajišťují voděodolnost a prodyšnost obuvi. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a houbičky, nebo kartáčku. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem – používejte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán.
DALŠÍ ZÁSADY SPRÁVNÉHO UDRŽOVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI:
Při obouvání obuvi, zejména s uzavřenou patou, používejte obouvací lžíci. Po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti. Střídejte často obuv, zejména ve vlhkém prostředí (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv). Obuv je nutné nechat po každém použití důkladně vyschnout a vyvětrat (i s vyjmutou vkládací stélkou) - i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou. Používáni nedostatečné vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek). Obuv před prvním použitím naimpregnujte a ošetřete vhodnými ošetřujícími prostředky, dále provádějte dle potřeby. Vyvarujte se rozmáčení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi. Žádná obuv není neomezeně odolná proti vlhkosti – vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti – déšť, sníh. Jediným druhem obuvi, který odolává působení vlhkosti bez negativních změn je obuv celoplastová a celopryžová. Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty. Velmi negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se omezit působení těchto látek naobuv. Obuv po použití otřete od zbytku sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte, správně ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat. Veškeré šité spoje a perforování porušují celistvost materiálu, a tak omezují odolnost obuvi vůči působení vnější vlhkosti. Syté a tmavé odstíny broušených usní (např. červená, tm. modrá) mohou částečné pouštět barvu. Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení obuvi do jisté míry zapouštět barvu. Žádnou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce ani ručně. Pro ošetřováni obuvi v žádném případě nepoužívejte rozpouštědla, prací prášky ani podobné látky (např. aceton, líh). Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných podešví (příp. podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi, toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci – jde o základní údržbu, kterou si zajišťuje zákazník sám. Přirozenou vlastností podešvi vyrobených z uzeného kaučuku, tzv, surové gumy je charakteristický zápach po uzení. Nohu je nutno v obuvi dostatečné upevnit šněrovadly, zapínacími pásky apod. Nedostatečné upevněni nohy v obuvi může být příčinou nadměrného opotřebení podšívek a stélek. Některá dámská pásková obuv je u zapínací přezky vybavena pružnou částí, tzv. pruženkou. Ta je zde umístěna především pro zvýšení komfortu chůze. Přezku je nutno při každém obutí či vyzutí rozepnout a zapnout tak, aby nedošlo k nadměrnému namáháni pruženky a tím k jejímu rychlému opotřebení. Většina běžných podešví není odolná proti působení benzínu, nafty, olejů a podobných látek. Pokud dojde ke styku těchto látek se spodkem obuvi, dochází k poškozeni podešve. Zvláště náchylné k tomuto poškození jsou podešve ze surové gumy, tzv. krepy. Syté a postelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu užívání zesvětlat. Pravidelnou údržbou bezbarvým krémem lze barevnou změnu zmírnit. Bílé materiály mohou v průběhu užíváni do určité míry zežloutnout.
SYMBOLY POUŽÍVANÉ U BOT: