Pavel testuje: bunda Nanook M
Ahoj, hledáte správnou bundu do chladnějších podzimních dní? Já jsem naposledy zkoušel model Nanook M, který jsem s sebou vytáhl
Rád objevuji nepříliš známá místa, ale i místa, která mají dlouhou historii a překrásnou přírodu. Když si spojíte všechny tyto atributy, pak Orknejské ostrovy, na severu Skotska, jsou tím pravým místem, kam by se měl každý dobrodruh vydat.
Lidská přítomnost je na Orknejích doložena již v době Neolitu, tedy zhruba 3000 let před naším letopočtem. A stejně tak dlouho se zde lidé potýkají s nepřízní počasí. Zhruba sedmdesát ostrovů se nachází v místech, kde se severní Atlantik setkává se Severním mořem, což má za následek značnou proměnlivost počasí, silný vítr a častý déšť. Ani to mě neodradilo vydat se prozkoumat tuto nehostinnou krajinu jako vystřiženou z filmů a seriálů o dobyvačných Vikinzích nebo středověkých královstvích.
Do nejsevernějšího města pevninského Skotska Thursa přijíždím v noci vlakem za vytrvalého deště a ani následující dny nehlásí předpověď počasí nic moc příjemného. Teploty kolem deseti stupňů, silný déšť a vítr. Pokud ale chcete cestovat, nemůže vám počasí vaši cestu překazit.
Orkneje jsou z přístavu v Thurso za dobrého počasí vidět pouhým okem, ale v tuto chvíli je moře divoké a viditelnost je díky dešti a mrakům jen pár desítek metrů.
Ostrovy jsou snadno dostupné několikrát denně trajektem, ale dnes jede pouze jedna loď a jak se následně v přístavu dozvídám, tak i na několik dní poslední. Nu, co už, když dobrodružství, tak se vším všudy!
Na cestu jsem náležitě vybaven. Hlavně nepromokavá bunda Nanook M a péřová bunda Dreeser se ukážou jako nepostradatelní pomocníci v boji proti špatnému počasí.
Vytrvalý déšť mě provází celý první den, kdy prozkoumávám druhé největší město na ostrovech Stromness. Je to tu vážně depresivní, ale zároveň krásné. Prázdné a deštivé ulice, vlny narážející do domů, které jsou postaveny podél zálivu, kde se Stromness nachází, tak silný vítr, že někdy není možné proti němu jít. Přesto je mi teplo a cítím se být v suchu.
Opouštím město a vydávám se do vnitrozemí největšího z ostrovů, který se jmenuje Mainland. Déšť postupně opadává a v podvečer, kdy dojdu k překrásným útesům Yesnaby, na pár minut dokonce vykoukne slunce.
Za druhé světové války byly na těchto útesech postaveny dělostřelecké baterie a na jejich zbytcích si stavím stan. Již na několika dobrodružných cestách se mi osvědčil ultralehký stan Sawaj Camel 2, který je naprosto ideální pro jednu osobu s větším batohem.
Vydrží totiž i ty nejnáročnější podmínky. Stavím jej tedy na betonových zbytcích vojenské dělostřelecké baterie a doufám jen, že mi jej v noci vítr neodfoukne.
Všechny nepřízně počasí stan ovšem přečká bez újmy a druhý den ráno se sice budím a všude kolem stanu jsou kaluže vody, nicméně já spal v suchu a pohodlí.
Vítá mě ranní slunce, které je na Orknejích poměrně vzácné, ale když vysvitne, krajina kolem mě je naprosto kouzelná. Divoké mořské vlny naráží na desítky až stovky metrů vysoké útesy, tráva září zelenou barvou a čas od času je zbarvená různorodými květinami. Kamkoliv na Orknejích jdete, pobíhají kolem vás ovce, kterých na ostrovech žije více než lidí a samozřejmě je zde i plno jiného dobytka a koní. Je to naprostá idylka, hlavně ve chvíli, kdy nedaleko krásné čisté pláže s bílým pískem a průzračným tyrkysovým mořem objevím tisíce let staré zbytky lidského obydlí zvané Skara Brae.
Během pár minut se nebe zatáhne, vítr zesílí a opět mě čeká studená dešťová sprcha. Naštěstí se stihnu během pár sekund obléct. Pánská hardshell bunda Nanook M odolá větru i dešti. Takovéto změny počasí mě provází několik dalších dnů putování po překrásných Orknejských ostrovech. Především při plavbě lodí mezi ostrovy, kdy vás kromě dešťové vody skrápí ještě mořské vlny oceníte, že máte něco nepromokavého.
Naprosto úžasným ostrovem se ukáže být ostrov Hoy. Nejenom kvůli jeho řídkému osídlení a překrásné přírodě, ale také díky staré rybářské chatrči, ve které jednu noc přespávám. Ta je postavená nedaleko vysokých útesů na překrásné kamenité pláži.
Chatka je postavená z velkých kamenů z nedaleké pláže, střecha je tvořená trávou. Uvnitř je pořádná zima, ale člověk je po několika nocích ve stanu alespoň schovaný v pevném a suchém příbytku.
Noční teplota padá k nule, ale já spím jako miminko. Je to hlavně díky teplému spacáku. Péřový spacák Dexter -15 si roztahuji na vojenském lehátku, které v chatce někdo zanechal.
Připadám si jako rybář Santiago z románu Stařec a moře. I já se potýkám s nepřízní osudu a každý den putuji v nehostinné krajině v nepříznivém počasí. Malá kamenná chatka na pláži mi však poskytne dokonalé útočiště, ve kterém si skvěle, a díky péřovému spacímu pytli i v teple, odpočinu.
Týden putování po Orknejích je za mnou. Nikdy by mě nenapadlo, že i ve větru a dešti se dá snadno cestovat a poznávat, ale díky vybavení, které jsem si na cesty přibalil, jsem vlastně ani na chvíli nepocítil nějaký diskomfort, chlad nebo vlhkost.
Orknejské ostrovy jsou jako dělané pro dobrodruhy, kteří se chtějí několik dní toulat opuštěnou krajinou jako vystřiženou ze severských depresivních detektivek, chtějí spát na překrásných plážích nebo nedaleko útesů a při západu slunce pozorovat malé papuchalky, kterak plachtí ve větrných vírech.
Vždy je ale třeba myslet na správné vybavení, které vás před všemi nástrahami počasí ochrání. No a ten zbytek? Ten se nějak vyřeší. Dobrodružství na vás totiž čeká na každém kroku!
Na našem blogu se ještě dozvíš:
Ahoj, hledáte správnou bundu do chladnějších podzimních dní? Já jsem naposledy zkoušel model Nanook M, který jsem s sebou vytáhl Najľahší stan s konštrukciou a váhou 1,6 kg sme otestovali na hrebeni Malej Fatry. Zamerali sme sa na konštrukčné riešenie, Páperové bundy sú už dlhšie moja srdcovka. Ľahká, teplá, atraktívny vzhľad a jednoduchosť. Presne taká je aj páperka Dreeser M.
Pavel testuje: bunda Nanook M
Marcel testuje: stan Sawaj Camel 2
Marcel testuje: péřová bunda Dreeser M
Více fotografií: