Co se v začátcích šikne?
Pokud jste lezením vyloženě netknutí, nespoléhejte jen na informace z internetu a videa z YouTube. Určitě se nevyhýbejte pomoci a radám zkušenějších horolezců. Naopak vyhledávejte je, protože ani nevíte, jak se vám to bude do budoucna hrozně moc hodit. Jak jinak byste zjistili, jaké vybavení pořídit a která místa v okolí jsou na úplný start nejlepší a kam byste prozatím nos strkat neměli. Lezení ve společnosti zkušených lezců je pro vás taky mnohem bezpečnější varianta než se hned vrhat do samostatného dobrodružství.
Jestli nevíte, kde na někoho takového natrefit, zajděte třeba do nějakého horolezeckého oddílu. Minimálně vás zde dobře připraví a naučí základy. Před ostrým začátkem musíte vědět, jak pečlivě navazovat, správně se jistit a chytat pády, cvakat expresky a mnoho dalších užitečných dovedností. Při prvním venkovním lezení se pak připravte na to, že je to s umělou stěnou nesrovnatelné a pravděpodobně vám to dá pěkně zabrat. Ale nevzdávejte to a taky se nikdy nezdráhejte a nestyďte požádat o pomoc okolní lezce.
Kam se vypravit?
To záleží. Lézt můžete na různých místech s odlišným podložím, u nás to je nejčastěji žula a pískovec. Vezměte ale rozhodně na vědomí, že co místo to úplně odlišné podmínky. Každý materiál má navíc svoje přednosti i záludnosti. Pro úplné začátečníky je třeba absolutně nevhodný pískovec, který na rozdíl od klasiky zkušenosti vyžaduje. Zřejmě i proto, že se lezení na něm od ní liší diametrálně. Naopak žula je pro start skvělá.
Co si vzít s sebou?
lezecký úvazek
jednoduché dynamické lano s délkou 60 metrů
alespoň 10 expresek
2x karabinu s pojistkou
jistítko,
i pro slaňování
odsedku
Určitě se taky bude hodit přilba a lehký batoh