Co to mantrailing (MT) vlastně je. Mantrailing je metoda pachové práce záchranných psů, při které se pes orientuje převážně podle individuálního pachu hledané osoby.
Jediným cílem je co nejrychlejší nalezení hledané osoby. Individuální pach je součástí pachového spektra každého člověka a má své nezaměnitelné vlastnosti, které pes dokáže přesně identifikovat. Individuální pach nelze ničím překrýt a spolehlivost je možno srovnávat s výsledky analýz DNA anebo otisky prstů.
Výsledky posledních výzkumů pouze potvrzují to, co již dávno věděli a využívali naši předkové již několik století. Metoda výcviku mantrailingu tedy není žádnu novinkou, i když je pravdou, že se začala teprve až v poslední době uplatňovat při výcviku i jiných plemen psů, než je plemeno bloodhound. Metoda mantrailingu vychází z přirozených vlastností psa a stejně, jak nebylo podstatné, kudy běžela kořist, kterou sledoval, tak i při mantrailingu je důležitým a jediným cílem pouze nalezení hledané osoby.
Dnes se k výcviku využívají prakticky všechna plemena psů a mantrailing je velmi populární nejenom jako ryze záchranářská metoda, ale i jako zajímavá aktivita práce se psem. Jak to tedy funguje? Individuální pach každé osoby vzniká bakteriálním rozkladem organické hmoty, která z každého živého organizmu odpadává ve formě buněk a shluků buněk. Tyto organické částice se vlivem vnějších, podmínek, převážně působením větru, teploty a vlhkosti šíří v prostředí a většinou jejich výskyt není shodný se skutečnou trasou, kudy se hledaná osoba pohybovala. Plyny, které bakterie vylučují při rozkladu konkrétní organické hmoty jsou pro psa identifikovatelné a dobře cvičený mantrailer je schopen sledovat v daném prostředí nejčerstvější a nejintenzivnější konkrétní pach dané hledané osoby.
Spolupráce se skvělou neziskovou organizací Rescue Olomouc pomohla vzniku tohoto článku.