Vaření v přírodě je pro někoho věcí příjemnou a pro někoho pouze nutnou činností k přežití. Venkovní vařiče se ale staly neoddiskutovatelně standartní výbavou každého příznivce turistiky, kempování a dalších forem outdoorového cestování. Existuje několik variant, které můžete zvolit. Hodně také záleží, jak moc velkou zátěž si můžete dovolit vézt/nést.
VAŘIT ČI NEVAŘIT NA CESTÁCH ?
Za nás určitě vařit. Existují samozřejmě ti, kteří se bez teplého oběda či večeře v pohodě obejdou. Na krátkém treku se to možná i občas vyplatí nezatěžovat se vařením. Na delších trasách ale není příliš moudré omezit svůj jídelníček a upozadit jeho pestrost a vyváženost pouze na energetické tyčinky.
Z JAKÝCH VAŘIČŮ VYBÍRAT ?
Plynové vařiče
Jsou velice oblíbené, neb mají spousty nezanedbatelných výhod. Mezi ty největší patří určitě jejich skvělý výkon i při extrémních podmínkách jako je vysoká nadmořská výška nebo mrazivé teploty. Navíc jsou velice lehké. Například HUSKY vařič Bantor váží pouhých 97 g, které nezatíží ani delší horskou výpravu nebo HUSKY vařič Beet Co se nevýhod týče jsou minimální a spíše se jedná o věc názoru jednotlivců. Pokud dobře plánujete a neplýtváte, dokážete udržet i ekologickou laťku na správném místě.
Benzínové vařiče
Nejprve k nevýhodám. Benzínové vařiče jsou nejtěžší ze všech variant. Ty nejlehčí váží okolo půl kila, takže se v batohu dost pronesou. Spousty součástek, které musíte dát často dohromady z nich dělají malý hlavolam. Navíc je téměř pravidlem, že silně smrdí (kupodivu) benzínem, protože některá spojení netěsní, jak by měla. Výhodou naopak bývá jejich vysoká výkonost a také schopnost spalovat i různé jiné typy paliv. Takže většinou není nikdy problém nějaké to palivo sehnat.
Vařiče na kapalný líh
Tady už balancujeme na hranici udělej si sám. Jedná se v podstatě o po domácku vyrobený vařič z použité plechovky. Výhoda spočívá samozřejmě v ceně a hmotnosti. A nevýhoda v tom, že celé to není spolehlivě ověřený způsob a je to vlastně experiment, který může a nemusí vyjít. Ale pokud jste domácí kutil a tyhle pokusy vás baví, vzhůru do toho. Návodů na výrobu tohoto vařiče je plný internet, stačí jen trochu zapátrat.
Oheň 😊
Poslední možností je starý dobrý oheň. Když už nic nefunguje, stejně se člověk nakonec obrátí k opékání buřtů na taboráku. Koneckonců pohled do ohně je vlastně romantický a zjihne z něj i oko ostříleného trampa. Samotným bonusem pak je, že jídla na něm připravená mají šmrnc a vždycky chutnají tak nějak jinak. Pro rozdělání ohně ostatně také máme svého pomocníka. Je to HUSKY škrtadlo Firestarter, kterému nedojde plyn jako zapalovači, právě, když to nejmíň potřebujete ani nezvlhne, jako třeba sirky :)