HUSKY dobrodruzi: Expedice Broad Peak 2023
Když už se člověk stane horolezcem, je horolezcem navždy. A v životě horolezce by nebylo pořádné léto bez pořádné výzvy.
Celý rok jsem pořádně nebyl nikde. Moje dcera dosáhla věku, kdy se manželka dokáže relativně dobře vyspat, tak jsem začal prudit. Maroko v dubnu nevyšlo a pro klid v rodině jsem musel někam vypadnout. Rozhodování mezi Islandem a Faerskými ostrovy rozlouskla cena letenky a relativně malý zájem ze strany turistů.
TIP
Jediné letiště se nachází na ostrově Vagar a zde ti rovnou doporučuji výlet k vodopádům Mulafossur. Desítky metrů vysoký vodopád padá přímo do vln Atlantiku.
Další krásná túra vede k útesům Tralanípa. Připrav si ale 25 eur na vstup. Celé okolí je oplocené a nenašel jsem jediné místečko, kterým by šlo proklouznout dovnitř. Celkově jsou obyvatelé ostrovů rozzlobeni kvůli podobným zpoplatněným túrám. Majitelé pozemků, farmáři, jejichž pozemkem vede turistická cesta, se totiž rozhodli každý přechod zpoplatnit.
Můj zdejší známý Andreas mi nabídl cestu až do druhého největšího města Klaksvík. To bylo zároveň nejvýchodnějším bodem, kterého jsem dosáhl. Využil jsem jeho nabídku a přespal u něj na terase, k pohodlnému spánku mi posloužila nafukovací karimatka. Konkrétně se jednalo o můj oblíbený, lehký a skladný model Fury od HUSKY.
Další den se trajektem přesouvám na ostrov Kalsoy. Na samém severu vede z města Trollanes krátký trek k majáku. Pokud by ti to nestačilo, můžeš z Trollanes přejít do vesnice Mikladalur. Nejdřív se jde pěkně do kopečka, ale pak se to srovná a výhledy na okolní zelené vrcholky a fjordy jsou úžasné.
Druhý den se stopem přesouvám do vesničky Gjogv.
Už samotná cesta je obrovským zážitkem. Vše je tady krásně zelené a klidné. Z Gjogv vede trasa kolem útesu prudce nahoru. Úplně všude jsou ovce a ptáci, kteří na nás pořád útočí. Výhodou je délka slunečního svitu, která je 20 hodin denně, trasy jsou krátké, takže v pohodě zvládneš i tři denně.
Tady na ostrově Eysturoy se také nachází nejvyšší hora Slaettaratindur s výškou 880 metrů. Do výšky 500 metrů se dostaneš autem a pak je to k vrcholu asi hodinová procházka. Když je ideální počasí, uvidíš všechny ostrovy. Já jsem bohužel to štěstí neměl.
Dalším ostrovem je Streymoy s pohádkovou vesnicí Saksun. Dostaneš se sem autem, nebo můžeš nejdřív navštívit vesničku Tjornuvík s nádhernými černými plážemi a využít zde možnost surfování. Odsud se pak vydat na 6 kilometrovou túru do Saksunu, která mi ukázala jak je funkční bunda důležitá součást výbavy. Počasí mi totiž bohužel nepřálo a po celou dobu pršelo. Naštěstí mi v batohu nechyběla pánská hardshell bunda Nanook M.
Saksun je kouzelný skanzen s původními domečky porostlými zelenou trávou.
Další den je konečně jasno, a tak pokračuji k zálivu s dokonale čistou černou pláží, kterou jsem v ten den navštívil jako první. I zde je potřeba zaplatit vstupné, no brána je otevřená, takže můžeš v klidu projít. I místní obyvatelka mi řekla, že nemám platit. Další farmář profituje z pláže, která mu nepatří, ale cesta vede i přes jeho pozemek. Cestou ze Saksunu opět stopuji a staví mi hned první auto.
Jako veřejná doprava zde kromě autobusů a trajektů fungují i helikoptéry. Na ostrově Suduroy doporučuji trek k jezeru Kirkju Vatn a vesničku Sumba, která se nachází na úplném jihu ostrova a patří mezi nejstarší usedlosti.
Pokud myslíš, že ve tvém městě „chcípl pes“, tak zdejší město Sumba tě vyvede z omylu. Tohle je dokonalé město duchů, kde není absolutně nikdo. Najdeš tu akorát maják, který označuje nejjižnější bod ostrova. První auto odsud jede po dvou hodinách a já jen tak tak chytám trajekt zpátky do hlavního města.
Poslední noc jsem rozdělal ultralehký stan Sawaj hned před letištěm Tak nějak už nemám síly na další zelený vrcholek s výhledem na oceán. Na Faerský ostrovech je ale krásně a najdeš tu všude milé lidi i krásnou panenskou přírodu. Není tu žádná továrna, která by znečišťovala ovzduší a vodu klidně můžeš pít přímo z potoků. Dalším benefitem je ticho a klid, které v civilizaci často postrádám.
Před odjezdem doporučuji zabalit si i nějaké potraviny, protože vše je tady hodně drahé. Za malé pivo v plechovce platím v kiosku 8 eur, kemp v Gjogv stojí 40 eur a oběd v Tórshavn vyjde bez problémů i na 100 eur. Pokud chceš tedy ušetřit na jídle, tak do batohu přidej i outdoor nádobí a můj oblíbený vařič Bantor.
Co se týká výbavy, tohle nezapomeň:
Faerské ostrovy jsou cílem mnoha dobrodruhů, kteří chtějí zažít něco výjimečné. Mnoho věcí tady funguje jinak, ale ten klid a krásná příroda určitě za jejich návštěvu stojí.
Na našem blogu se ještě dozvíš:
Když už se člověk stane horolezcem, je horolezcem navždy. A v životě horolezce by nebylo pořádné léto bez pořádné výzvy. Karimatka spolu se spacákem určuje, jak dobře se na cestách vyspíte. Je důležitou izolační vrstvou, která vás ochrání před „Once the travel bug bites, there is no known antidote.“ A tak som sa cestovaním „nakazil“ aj ja, keď som pred 6 rokmi zbalil
HUSKY dobrodruzi: Expedice Broad Peak 2023
Jak vyberete karimatku do stanu i na vícedenní trek pod širákem
Představujeme HUSKY dobrodruhy - Marcel Fronko
Více fotografií: