ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK
Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů. Umíte si to představit?
RUSKO, OJMJAKON
Myslíte si, že je v místě, kde žijete, často zima jako v Rusku? Pak jste asi ještě nebyli v ruské vesnici Ojmjakon. Tohle místo není běžné a vlídné sousedství. Je to nejchladnější vesnice na světě nacházející se nedaleko severního polárního kruhu. Být zdejším obyvatelem asi ale není úplně pro každého. V roce 1926 zde totiž zaznamenali nejnižší teplotu na severní polokouli -71,2 stupňů.
RUSKO, VERCHOJANSK
A když už mluvíme o Rusku, dáme si ještě repete. Rusko je plné míst, kde se denní teploty běžně pohybují hluboko pod nulou a lidé tu žijí normálním životem. Kupříkladu neblaze proslulé město Verchojansk s 1 400 obyvateli. Právě sem byli v minulosti posílání političtí vězni. A trest je to vskutku víc než krutý, vždyť zdejší nejnižší naměřená teplota klesla až k -69,8 stupňům.
GRÓNSKO, NORTH ICE
Další výzkumná stanice pro polárníky, tentokrát britská. Leží ve středu grónského ledového příkrovu a my vědcům jejich místo pobytu opravdu nezávidíme. Nejnižší teploty zde totiž zcela běžně klesají i na -66 stupňů.
KANADA, SNAG
Snag leží v kanadském Yukonu. A není to ledajaká vesnice, neboť zdejší nevšední geografie umožňuje slyšet hlasy lidí vzdálených na kilometry daleko. No a mimoto je tu vážně dost velká zima. Teploty okolo –50 stupňů jsou pro zdejší obyvatele docela obyčejnou rutinou.